11/02/2017 17:57

2016-17 Costing

You might be interested to know that our cost for a snack is currently .80. Every snack consists of two food groups: dairy and either a whole grain product or fruit or vegetable. The cost for a breakfast is 1.60 consisting of three food groups: dairy, protein and whole grain product. A lunch is 2.40 consisting of four food groups: dairy, whole grain, protein and fruit or vegetable. In January we supplied 8,934 snacks, 2,600 lunches and 190 breakfasts.

—————

Back


Contact

Regina Food For Learning

P.O. BOX 3524
Regina, Saskatchewan
S4P 3J8





306-565-8632

facebook.com/
reginafoodforlearning

Twitter @RFFLyqr